Menenjit beyin zarı iltihabıdır. Menenjit genelde bir virüsten dolayı meydana gelir. Bakterilerin yol açtığı menenjit vakaları da bulunmaktadır. Fakat bu tür nadirdir.

2 – 3 aylık bebeklerde görülen menenjitler yeni doğan menenjiti olarak adlandırılır. Virüs veya bakteri kaynaklı olabilmektedir ve çok ciddi olabilir. Tedavisindeki herhangi bir gecikme sağırlık, geç gelişim ve hatta ölüm riski ile karşı karşıya getirebilir.

Daha büyük bebeklerde ve çocuklarda menenjit bir virüsten kaynaklanırsa daha hafif geçirilir ve 10 gün içinde geçer. Bakterilerin yol açtığı menenjit ise hızla yayılır ve çok ciddidir. Bakteriyel menenjitler her yaşta görülebileceği gibi 5 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülür.
Çocuklarda menenjite neden olan birçok virüs enterovirüsler olarak adlandırılır. Herpes Simpleks gibi virüsler de buna neden olabilir.

Virüslerin yol açtığı menenjit vakaları en çok kış aylarında görülür.

Bebekteki menenjitin ciddi olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Virüslerin ve bakterilerin yol açtığı menenjitler çok benzerdir. Bakteriyel menenjitler virüslerin yol açtığı menenjite göre çok tehlikelidir. Mutlaka tedavisi gerekir. Bu açıdan menenjitin ciddi olup olmadığını anlamak için belirtilere bakılır ve test yapılır. Eğer hekim menenjitten şüpheleniyorsa lomber ponksiyon testini uygular. Bu testte bebeğin belinden sıvı alınarak tahlil yapılır.

Bebekler nasıl menenjit olur?

Bunun basit bir açıklaması yoktur. Bakteriyel menenjite yol açan organizmalar ağız ve boğaz bölgesinde yaşarlar. Ve bunlar herhangi bir probleme yol açmadan yaşamlarını sürdürürler. Fakat bağışıklık sisteminin zayıflaması, orak hücre hastalığı ve kafa yaralanmaları gibi durumlar risk oluşturarak tetikleyici bir rol üstlenebilir.

Menenjit bulaşıcı olabileceği gibi bir grip kadar da bulaşıcı değildir. Eğer bebek menenjit olduysa bu konuda tedbirli olmalıdır. Bebekle çok yakın temas ancak bebeğin ihtiyaçlarını giderirken olmalıdır. Onun dışında bebek öpülmemeli, yemek yediği çatal, kaşık gibi eşyalar paylaşılmamalı ve bebeğin bardağından su içilmemelidir.

Evdeki tüm aile bireyleri ellerini sık sık yıkamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir