Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 2 yaş altındaki çocukların, kalabalık ortamlardaki kişilerin, bağışıklık sistemi düşük olanların, yaşlıların ve sağlık personelinin menenjit riski altında bulunduğunu belirterek, menenjit bu ölümcül hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Ceyhan, “24 Nisan Dünya Menenjit Günü” dolayısıyla, yaptığı açıklamada, menenjitin “beyin zarı iltihabı” anlamına geldiğini, hayati bir organ olan beynin etrafındaki dokulara iltihabi olması nedeniyle ciddi zararlara yol açtığını belirtti.

Çok hızlı seyreden bir hastalık olan menenjitin bazı durumlarda dolaşım bozukluğuna bağlı olarak kol ve bacak kayıplarına da yol açabildiğini belirten Prof. Dr. Ceyhan, kalabalık ortamlarda ve özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda mikropla karşılaşma olasılığının yüksek olduğuna, kreşler, okullar, askeri kışlalar gibi kalabalık yerlerde yaşayanların risk altında bulunduğuna vurgu yaptı.

Menenjitin belirtilerinin çok küçük çocuklarda gizli seyrettiğini ifade eden Ceyhan, bu gruptaki çocuklarda hastalığın çok hafif bir ateşle bazen vücutta bir döküntüyle seyrettiğini, büyük çocuklarda ise ateş kusma ve baş ağrısı şeklinde belirtilerle ortaya çıktığını kaydetti.

Menenjit beyin zarı iltihabıdır. Menenjit genelde bir virüsten dolayı meydana gelir. Bakterilerin yol açtığı menenjit vakaları da bulunmaktadır. Fakat bu tür nadirdir.

Beyin zarlarındaki enflamasyon kafa çiftlerinin fonksiyonunu bozabilir. Bu durum; yüz kaslarında, göz hareketlerinde ve işitmede aksaklığa sebep olabilir. Beyindeki (ensefalit) ve beyin damarlarındaki enflamasyonun (serebral vaskülit) yanı sıra toplardamarlardaki kan pıhtısı (serebral venöz trombozu) birlikte; zayıflığa, duyu kaybına ve beynin etkilenen bölümüne göre vücudun bazı parçalarında fonksiyon bozukluğu görülmesine sebep olabilir.

Nöbetler basınç artışı ve beyin dokusundaki enflamasyondan dolayı olabilir. Lokal nöbetlere (vücudun bir parçasını veya uzvunu -kol ve bacak-), persistant nöbetlere ve geç-başlangıçlı nöbetlere uzun vadeli sonuç veren tedavi uygulamak zordur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir